logo  www.egehaberleri.net 
atatürk
  • Günümüzde Sevgililer Günü
  • Başımıza gelenler, ihanetimizin sonucudur
  • Guguklu Saat
  • Neyzen Gece Kartalı
  • Günümüzde Sevgililer Günü
  • Başımıza gelenler, ihanetimizin sonucudur
  • Guguklu Saat
  • Neyzen Gece Kartalı
Süleyman
TÜRKOĞLU

- Tuz Kokmuştur !   Yeni   

15 Ocak 2018
Rya Tabirleri

Değerli Türk Milleti, anlatacağım bu olayda AK Parti Genel Başkana, Başbakana ya da partiyi yönetenlere karşı kesinlikle bir suçlama yoktur. Ülkemizin en ücra köşelerinde olan olaylardan hükümeti sorumlu tutamayız. Biz de halk adına çalışan gazeteciler olarak bu gibi toplumsal ahlaksızlıkları ortaya çıkarıp yetkilere ihbarda bulunur halkı bilgilendiririz.

17/25 Aralık 2013 yılında fetöcü terör örgütünün, yargıyı kullanarak yürütmeye darbe yapmaya kalktıktan sonra, terör örgütü fetönün dershaneleri kapatılmıştı. Devlet dershanelerin yerine devlet okullarında devlet öğretmenleriyle kurslar açarak ek dersler vermişti. Öğretmenler de bu ek derslerden ek ders ücreti alarak ekonomilerine katkı sağlıyorlardı.

Olay Mersin’in Gülnar ilçesi Gülnar İmam Hatip Lisesi’nde oluyor. 2015-2016 öğretim yılında Ocak 2015 tarihinde başlıyor. Okulun fen bilgisi öğretmeni Veli Zengin Eğitim Sen Gülnar temsilciliğini yapıyor. İmam hatip okulunda açılan kurslarda öğretmenlerin ek ders ücretlerinin fazla yazıldığını fark ediyor. Bize Sesli kayıtla röportaj veren öğretmen Veli Zengin: “Okul müdürü T.Ö., okul müdür yardımcıları S.B ile C. A.’nın ek ders saatleri 18 saat olması gerekirken 28, 30, 32 saat olarak yazdıklarını fark ettik. Bu durumun düzeltilmesini okul müdürü T.Ö’ye defalarca ikaz ettik. Bana, sen bizden iyimi bileceksin dediler. Bunun üzerine olayı Eğitim Sen Mersin’e bildirdik. Mersin’den okula müfettiş geldi. Gelen müfettiş, yaptığı incelemede geriye dönük haksız kazanç tespit ederek, adı geçen okul yöneticilerine onar bin lira para cezası ile kınama cezası kesti, adına da sehven dendi. Bu olay üzerine diğer okullarda da incelemeler yapılmış Gülnar Hatun Meslek Lisesi’nde de buna benzer suç tespit dilmiş” dedi.

Cezayı alan okul yönetimi, öğretmen Veli Zengin’e kafayı takarlar, tacizler başlar. Öğretmen odasında iş kavgaya varacak şekilde ağız dalaşları başlar. Veli Zengin durumu sicil amiri ilçe Milli Eğitim Müdürü’ne bildirir. Müdür de “ben ne yapabilirim” der olayı savsaklar. Hal bu ki, okullardan gelen ek ders taleplerinin İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün onayından (imzasından) geçtikten sonra ödeme yapılıyor.

15 Temmuz dinci fetöcü terör örgütünün yaptığı askeri darbe kalkışmasından sonra, 2016-2017 öğretim yılında okul müdürü T.Ö. öğretmen Veli Zengin hakkında fetöcülükden soruşturma başlatılır. Okul yönetimin ifadeye çağırdıkları öğrenciler ve öğretmenler Veli Zengin’in fetöyle bir ilgisinin olmadığı söylemeleri üzerine fetöcülük dosyası suya düşer.

Aldıkları cezanın etkisinden kurutulamayan okul müdürü T.Ö. ile yardımcıları, öğretmen Veli Zengin’e Cumhurbaşkanına hakaret ve küfürler ettiği gerekçesiyle tutanak tutulur. OHAL komisyonuna sevk edilir. OHAL Komisyon başkanı İlçe Milli Eğitim Müdürü’dür. Sonuç olarak OHAL Komisyon Başkanı İlçe Milli Eğitim Müdür ve komisyon üyelerinin imzasıyla, bir de hayatında hiç tanımadığı emekli imam olduğu söylenen A.T. de bu olaya şahit olduğu yazılır, öğretmen Veli Zengin öğretmenlikten atılır ve hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten dava açılır. Okul yönetimi yedikleri onar bin lira cezanın öcünü alırlar, böylece öğretmen meslekten atılmış olur.

Öğretmen Veli Zengin; “Bu olayın üstü kapanmaması gerekirdi. Suça sehven yapılmış dediler. Gerçeğinde geri dönülerek incelemeler sonucunda iki yıldır suç işleniyor adı da sehven oluyor. Evrakta sahtecilik, zimmete para geçirme gibi suçlardan ceza almaları gerekirdi. İlçe milli eğitim müdürü önce kınama cezası almıştı, sonra onu da kaldırırdılar. Üstüne üstlük ödül olarak İmam hatip müdürü T.Ö’ye İlçe Milli Eğitim Şube Müdür Yardımcılığı, İmam Hatip Müdür yardımcısı S.B’yi Cumhuriyet YİBO’ya Müdür, diğer müdür yardımcısı C.A. da Ankara’ya tayin çıkartılarak ödüllendirildiler. Ve bunları yapan okul yöneticileri, cuma namazlarını kılmak için kaymakamın gittiği camilere gider, kaymakamın göreceği yere geçerler” diyerek başından geçenleri anlattı.

Bu anlattıklarının belgeleri, okulda, ilçe müdürlüğünde ve müfettiş raporlarıyla kayıt altında mı diye sorduk, öğretmen Veli Zengin hepsinin belgeli olduğunu söylerdi.

Değerli Türk Milleti, şu işe bakın; Bu dehşet verici iddiaların, olayın yaşandığı yerin imam hatip olduğuna mı yanarsınız, bu işi yapanların, gelecek nesli ellerine teslim ettiğimiz, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek öğretmenlerin yaptığına mı kahrolursunuz, hiç tanımadığı emekli bir imamın yalancı şahitlik yapacağına mı üzülürsünüz.

Şayet Veli Zengin’in anlattığı olay belgelenirse, suçu işleyen öğretmenlerin Evrakta sahtecilik, zimmete para geçirme, devlet mercilerine yalan beyanda bulunmaktan dava açılmalıydı. Olayı soruşturan müfettiş devletin ödediği parayı geri almakla kalmayıp, Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunması, ilçe mülkü amiri Kaymakamlığına da suç hakkında bilgi vermesi gerekirdi.

Bu soruşturmayı yapan müfettiş görevini neden tam yapmadı?
Olayın üstü örtülmesi için müfettişe siyasi baskı yapıldı mı?
Yapıldıysa yapan kimler? Gibi bazı soruları sormamız gerekir. Hiyerarşik bir suç ve görev ihmal edilmesi durumu var.

Değerli Türk Milleti, bu olayların geçtiği yeri anlatan öğretmen Veli Zengin olaydan sonra işsiz kaldı. Anlattıkları, bu ülkede geleceğimizi yetiştireceğimiz çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenin içinde bulunması vahim bir durumdur. Bundan daha vahimi, topluma örnek ve önder olacak din adamı yetiştirildiği imam hatipte oluşudur. Ülkemizde TUZ KOKMUŞTUR. Yetkililerin bir an evvel önlem alması gerekir.

Ben Gülnar’lı olarak bu olaya çok üzüldüm. Okuma yazma eğitim oranı oldukça yüksek olan bir ilçe. Kız çocuklarımızı okutmak için Kardelen reklamların girmediği tek ilçe. 5 veya 6 tane bakanlar kurulu kuracak bürokrata sahip bir ilçede bu olayın yaşanması beni çok derinden üzdü.

Şimdi insanların aklına ek ders saatlerinde ülkemizin diğer il ve ilçelerinde de oluyor mu sorusunu getiriyor. Bu işleri bir an önce müfettişler ve Devlet Denetleme Kurumunu devreye sokarak araştırıp ortaya çıkarmalı.

Olayda adı geçen eski imam hatip müdürü, yeni İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü T. Ö; 10 Ocak gazeteciler günüyle ilgili, gazetecilerimize, basın mensuplarının halkın haber alma hakkını yerine getirmek gibi önemli bir görevi yerine getirdiğini vurgulayarak, “Bu açıdan toplumun sesi, gözü ve kulağı olan gazeteciler, 4. Kuvvet olarak denetim görevini yerine getirerek demokrasinin sağlıklı işleyişinde önemli bir işlev üstlenirler. Sadece gerçeğin, doğrunun ve hakikatin peşinde koşan, bu uğurda fedakârca çalışan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü‘nü kutluyorum” diyor, ben de kendisine teşekkür ediyorum…

Süleyman Türkoğlu, Araştırmacı Yazar.

Tuz Kokmuştur !

 

Süleyman TÜRKOĞLU'nun Diğer Yazıları

Bir Gecede Yarbaylıktan Paşalığa

Bir Gecede Yarbaylıktan Paşalığa

1914 yılında İttihat ve Terakki yönetimindeki Osman oğulları hanedanlığının plansız, programsız Almanların yanında yer alarak başlattıkları 1. Dünya Savaşı’nda Allahuekber dağlarında bir hafta içinde yok ettiği 90 bin askerin ismidir Sarı kamış. Osmanlı hanedanlığı tarafından bir gecede yarbaylıktan paşalığa terfi ettirilen Harbiye Nazırı (Milli Savunma Bakanı) Enver Paşa, Alman kurmay ve generalleriyle Erzurum’a geldi. Enver Paşa, [...]

Kapatıyoruz! Yoksa Doğuda Ağalık Ölecek

Kapatıyoruz! Yoksa Doğuda Ağalık Ölecek

Türk milli eğitim sisteminin çürütülmesi Aklı iğdiş edilmiş neslin üretilmesi Cumhuriyetimizin kurulmasıyla beraber cehalete başlatılan asıl Kurtuluş Savaşı kesintiye uğramadan devam edebilseydi, ülkemizin durumu nasıl olacaktı? Eğitim sistemimizi eline geçiren küresel çeteler, Fulbırht eğitim kurumu eliyle, 1949 yılından sonra Milli Eğitimimiz değiştirilmeye başlandı. Cumhuriyet döneminde (1923-1949) lise ve ortaokullarda Atatürk’ün yazdırdığı tarih ve coğrafya kitapları inceltildi. İçeriği tamamen [...]

Küresel Müşteri

Küresel Müşteri

Devlet Hastaneleri‘nin vatandaşların elinden alınıp kapatılarak yurttaşlıktan çıkarılıp, yerine Şehir Hastaneleri yaparak küresel müşteri haline getirildiğini belgeleriyle anlattığım bir kitap yazdım. Kitabın ismi düzenek serisinin ikincisi olup Küresel Müşteri koydum. Küresel Müşteri isimli kitabımda, devlet hastanelerini kapatıp yerine şehir hastaneleri adı altında 2002 yılından sonra ülkemizde kurulan şirketler ve yabancı masonik küresel çetelerin şirketlerinin konsorsiyumlarına devredilmesini [...]

Saat kaç?

Saat kaç?

Cumhuriyetin 15. yılı kutlamaları yapılacaktı 29 Ekim 1938’de. 15. yıl Cumhuriyet kutlamalarında Türk milletine anlatacaklarını sevinçle hazırlamıştı, sağlık sorunu nedeniyle katılamadı, Cumhuriyetin 15. yıl kutlamalarını Celal Bayar okudu Gazi’nin yerine. Türk milletinin önüne çıkamadığı için içi buruktu Gazi Paşanın. Sanki geleceği biliyor gibi, “Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Cumhuriyet ilelebet payidar [...]

Özgürlük ve Eşitlik

Özgürlük ve Eşitlik

Ülkemiz fetö terör örgütüyle uğraşıyor görüntüsü var. Cumhuriyeti yıkmak için sinsice çalışan, devlete paralel giden sivil toplum örgütlerinden söz eden yok. Türk milletine hatırlatmak gerekir. Sivil toplum örgütleri adı altında kurulan düşünce kuruluşlarının hazırlamış olduğu 16 Nisan 2017 tarihli anayasa değişiklik oylaması unutturuldu. Anayasa değişikliği halk oylaması, halkın önüne geldiğinde muhalefet partileri ile bağımsız milletvekilleri barolar [...]

Aklı kullanacak beyin gerek

Aklı kullanacak beyin gerek

Yokluktan kazanılan bir devlet, varlık içinde yok edilmek istenen bir millet. Nasıl olur demeyin okumayan toplumlar, içinde yaşadıkları durumu akıl ile süzemez, beyni algılama ve sorgulama yapamaz hale geldiyse, yemlenerek, yem olmaya mahkûmdurlar. Nasıl mı? Buyurun buradan yakın! Geyik Muhabbeti Ormanların kralı aslan; yaveri tilkiye, şu sıralar geyik muhabbeti yapmaktan başka bir iş yapmıyoruz. Geyik dedin de aklıma geldi; [...]

 

Süleyman TÜRKOĞLU'nun Yazılarına Yapılan Yorumlar

Sessiz Kelepçe yazısına Hüseyin Bora Çelik tarafından yapılan yorumlar

Aslında bu sadece devlette devam eden bir durum suleyman bey, ben özelde gorev alan bir ogretmen olarak tatil surecinin eski haline getirilmesinden ziyade seminerlerin icinin doldurulmasi ve kendini cok yetistirmeyen ogretmenlerimizin bilinclenmesinden yanayim. Haftada 6 gun gorev alan (hafta sonu kurslariyla beraber) bir egitim ...

Kamu Özel Ortaklığı, PPP yazısına Ekrem Örsoğlu tarafından yapılan yorumlar

Geçirdiğiniz rahatsızlığınızı yazınızdan öğrendim, geçmiş olsun, umarım şimdi iyisinizdir? ...

Devlet Güvencesi yazısına mom jeans tarafından yapılan yorumlar

Harika bir yazı yazmışsınız ellerinize sağlık. ...

 

Sayısal Loto Süper Loto Şans Topu On Numara

 

Günümüzde Sevgililer Günü

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda “Aziz Valentin Günü” olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır. 14 Şubat, [...]

Bebeklere gerçek kelimeler kullanın..

Bebeğe AGU demeyin, Bilim adamları, bebekler daha konuşmaya başlamadan aylar önce onlarla konuşmaya başlamanın, bebeklerin beyinlerinin gelişmesinde önemli rol oynayacağını belirttiler. SINIFLANDIRMA YAPABİLİYORLAR İngiliz gazetelerindeki habere göre, üç aylıkken bile, müzik gibi diğer seslerden ziyade kelimelerin bebeklerin zekası üzerinde daha büyük etkisi olduğu sanılıyor. İllinois’deki Kuzeybatı Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, kelime duyan bebeklerin sınıflandırma yapabildikleri, sadece sesler duyan [...]

Başımıza gelenler, ihanetimizin sonucudur

İbranice’de İsrail’in manası Abdullah demek olduğunu hemen hemen herkes bilir. Abdullah ise Türkçe’de Allah kulu olduğunu bazı arkadaşlarımız bilmezler. Haç mevsiminde Yemen’den gelenler arasında Veysel Karani Hazretleri de bulunmaktadır. Peygamber efendimizin daha önceden verdikleri için ismi sorulduğunda, cevapları, Abdullah olur. İsrailoğullarnın konuşma dili zaten bir çoğumuzun bildiği gibi Arabi lisanının ilk devirlerindeki gibi kaba şivesidir. Zira [...]

Guguklu Saat

Bayılıyordum Ayşe teyzeye, şiir tadında konuşmasına; Yaşlı olmasına karşın, kurduğu düzgün cümlelerle, verdiği örneklemelerle, beni şaşırtırdı. En çok da r harflerini vurgulayarak konuşmasına bitiyordum. Çarıklı erkaniharp deyiminin anlamı tam ona göreydi: Fazla eğitim görmemiş, tahsilsiz ancak her işe kafası çalışan, kurnaz, gözü açık, uyanık köylü ve taşralılar için şaka yollu kullanılan deyim; Tam da Ayşe teyzeye uyardı. Onunla, sohbet [...]

Neyzen Gece Kartalı

Müziğe Nefes, Tribünde Ses… Yıllar sonra Neyzen ile karşılaştığımızda, bir süre birbirimize baktık. Saçlarımızdaki aklar, yüzümüzdeki çizgiler, hayatımızın geçişlerinin yaşantımız hakkındaki ilk izlenimleriydi. Oturup saatlerce konuştuk. Ne çok anı birikmişti. Hem güldük, hem hüzünlendik. Neyzen Gece Kartalı, 9 yaşında arkadaşlarıyla kızıl dereli oyunu oynamayı çok severmiş. Plastik borulara koydukları kağıt fişekleri birbirlerine atarlarmış. Günlerden bir gün, tam [...]

Siz, Azeri misiniz?

Keşke diyorum, 1918 yılında kurulan Cumhuriyetimiz, Azerbaycan Cumhuriyeti adını değil de Türkiye veya Türkeli Cumhuriyeti diye bir ad alsaydı (malum, 1920’de Sovyetler tarafından işgal edilsek de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak aynı adla devam ettik) O zaman ne olurdu? Düşünün, Beş sene sonra, yani 1923’de kurulan Türkiye Cumhuriyeti o zaman mecburen başka ad alacaktı, örneğin Anadolu Cumhuriyeti olacaktı. Düşünün, Karşılaşacağınız [...]

 

Eser Ürküt, Köşe Yazarı, Yazarkafe Yazarı, Ekrem Örsoğlu, Zeus Ekrem, Karavancı Zeus, Akyaka Tarzanı, Köşe Yazıları, Alierenin Dünyası, alierenay.com, Alieren Ürküt, fıkra deposu, şiir bul, rüyamda, rüya tabirleri, rüya yorumla, yazarkafe yazarı, fikradeposu.net, fikradeposu.com, aşk şiirleri, moda, tasarım, teknoloji, mizah, sağlık, haber, genel konular, genel kültür, yeşilyurt, makaleler, zeustan haber var