logo  www.egehaberleri.net 
atatürk
  • 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
  • Bir Asırlık Öykü
  • Mustafa Kemal Atatürk
  • Azerbaycan Devlet Bayrak Günü, 9 Kasım
  • 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü
  • Bir Asırlık Öykü
  • Mustafa Kemal Atatürk
  • Azerbaycan Devlet Bayrak Günü, 9 Kasım
H.Bora ÇELİK
hboracelik@gmail.com

- Aydınlık yarınlar için rehberimiz; Bilgi ve Bilim   Yeni   

10 Mayıs 2018
Rya Tabirleri

Milletimizin aydınlık yarınlara ulaşmasının tek yolu: “Bilgiyi ve Bilimi kendine rehber edinmiş gençlerle yol almaktan geçiyor

Kundaktan itibaren eğitim öğretimin ışığıyla yetişmiş bir birey olarak birçok tecrübe edindim sevgili dostlarım. Bunların en başında önüme sunulan her bilgiye inanmamam ve mutlaka objektif bir yöntemle araştırma tekniklerini kullanarak yazılı ve yazısız kaynaklara ulaştıktan sonra bilgiyi sınıflandırmam gerektiği öğretildi sevgili dostlarım. Bunların en başında gündelik bilgiye, sanatsal bilgiye, teknik bilgiye, bilimsel bilgiye, felsefi bilgiye, dini bilgiye ulaşmam oldu. Bunların neticesinde de güneşe yani kendi tabirimle Bilimin ışığına ulaştım diyebilirim.

Peki beni bunlara yaklaştıran hakiki sebep neydi? Çevrem mi? Ailem mi? Öğretmenlerim mi? Yoksa gerçekten içimizde olan sonsuz sorular içeren bir sandık mı vardı? Rahat bırakmıyor bu soruların hiçbiri beni sevgili dostlar, uyutmuyor, yemek yedirmiyor. Doğru düzgün nefes dahi aldırmıyor derken az öncede ifade ettiğim gibi önümüze sunulan her şeye inanmamayı, araştırmayı öğrencilerime de aşılamaya karar verdim.

Görev aldığım okulda bir süredir Bilim Tarihi derslerine giriyor, öğrencilerimle bilginin, bilimin yöntemleri ve tarihçesi hakkında bir süredir kafa yoruyoruz. Ve yukarıda bahsetmiş olduğum kaygılarımı öğrencilerime de aşılamaya çalışıyorum. Buna çalışırken de kat etmiş oldukları eğitim öğretim maceralarında nelere dikkat etmişler diye yine bir soru patlatıp kompozisyonla düşüncelerini yansıtıyor gençlerimiz. “Soru neydi” diye soranları duyar gibi oluyorum! “Bilim Entelektüel bir maceradır cümlesini bilgi ve bilim kaygınızı da ekleyerek bir kompozisyon yazın” dediğimde bir çok öğrencimden güzel fikirler geldi. Ben de beğendiklerimden ilk üçünü sizlerle paylaşmaya karar verdim. Bu isimsiz kahramanların yazılarını okurken bana hak vereceğinizi ümit ederek huzur ve sağlık dolu günler diliyorum.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BİLİM

Yıllar boyunca, içinde bulunduğumuz şartlar sonucu gelişen beynimiz, evrimsel süreçte bizi canlılar içerisinde birinci sıraya taşıdı. Teknik olarak diğer canlılardan daha üstünüz, besin zincirinin en üstündeyiz. Peki ya Neden? Bizi diğer canlılardan ayıran hangi özelliklere sahibiz? Bu sorular karşısında benim için iki madde var; Birincisi diğer canlılara kıyasla, topluluk halinde daha iyi işler çıkarabilmemiz (iyi senkronize olmamız), ikincisi ise merak duygumuz ve bu merak doğrultusunda hayatımızın her alanında ürünler elde edebilmemiz. (bu tabi ki, bu da doğal seleksiyonun bize hediyesi) bu yazımda daha çok ikincisi üzerinde duracağım.
İnsanlar kolay bir şekilde ihtiyaçlarını karşılayabildikten sonra (yerleşik hayata başlayıp tarım yapmaya başladı) bilinçli olarak bilim yapmaya başladılar. Daha sonrasında eldekilerle yetinmeyip bilimsel süreci hızlandırdılar. Uygarlıklar bir diğer adıyla Medeniyetler kuruldu. Savaşlar yapıldı, yüzbinlerce kaos yaşandı dünya üzerinde.

Lakin ilginç olan şu ki, bilimsel çalışmalar hiç durmadı. Hatta oluşan rekabet sonucu, sadece bilimsel ilgilenen medeniyetler varlıklarını devam ettirebildiler. Bazılar için bu kavram sonu gelmez bir tutku ve maceraya dönüştü. Örnek olarak Sümerler veya İskenderiye Kütüphanesi yok edilmeden önceki Mısır’ı söyleyebiliriz. Tarih sahnesinde ya büyük devlet adamları veya büyük devletler bilimle büyüdükleri için kitapların tozlu sayfalarında kaybolmaktan kurtuldular. Sonuç itibarıyla Bilim ve Bilgi gündelik hayatımızı ilerletmemizin ötesinde vazgeçilmez bir tutku haline gelmiştir.

BİLİM HAYATIM

Anaokulunda bir plastik kabın içine tahta, metal yada plastik cisimler atıp “yüzüyor mu? yüzmüyor mu” diye baktığım o gün bilim yolculuğum başladı. Ardından fasulyelerin üstüne pamuk koyup filizlenmesini beklemenin heyecanı beni bilime bağladı.

İlkokul hayatımda da beni bilimle tanıştıran bir sürü deney yaptım okulda; Örneğin cam kapların içindeki talaşları mıknatısla ayırıp metalleri çeken garip bir mekanizma keşfettim. Bir şeyler öğrenmek ve en önemlisi bunları uygulayarak öğrenmek benim daima hoşuma gitmiştir. Bu sebeple üzerinden kaç yıl geçmesine rağmen bilim yolculuğumda yaptığım ilk faaliyetlerim dün gibi aklımda.

Ortaokulda da bilimin sadece deneyden ibaret olmadığını öğrendim. Mesela gök bilimi 7. sınıfta oldukça ilgimi çekmişti. Teleskop kullanmak ve takım yıldızlarının isimlerini öğrenmek beni bilime bir adım daha yaklaştırdı. 6. sınıftaki Sosyal Bilgiler dersinde geçmişimize yoğunlaştık. Örneğin Sümerlerin bulduğu çivi yazısı, yine 7. sınıfta son konumuz olan uzay bilimleriyle ilgili oldukça yoğun bilgiye ulaşma şansım oldu. Uzaya çıkan araçların özellikleri, astronot giysileri, ay ve gezegenlerin uzaklıkları daha nice bilgiler.

Şuan lisedeyim ve bilim hayatım fizik, kimya, biyoloji derslerinde yaptığımız pek çok deney ve neticesinde aldığım bilgiler ile devam ediyor. Arkama baktığımda bilim hayatımın ne kadar dolu dolu geçtiğini ve yolumun da bu şekilde devam edeceğini görüyorum. Bu sebeple Öğretmenlerime çok teşekkür ederim.

ENTELEKTÜEL BİR MACERA

Entelektüel biri, zekasını ve analitik düşüncesini bilgi ve bilimden yararlanarak kendi iş hayatına veya normal yaşantısına katar. Bilgi ve bilim tecrübeler doğrultusunda bu şekilde ilerlemiştir. Eğer eski çağlardaki uygarlıklar entelektüel bir macera olan bilime sistemli bir şekilde yaklaşmasaydılar şuanda ne kültürden ne bilimden ne de gelişmiş uygarlıklardan bahsedebilirdik. Bunların en başında da pozitif bilimler olan Matematik ve Fen dalları gelmektedir. Öncü buluşlardan biri olan Ateş, eğer bireyin zekası ve analitik düşüncesiyle yoğrulmasaydı hayata şimdiki gibi etkili bir şekilde geçemezdi ve bir buluş olarak nitelendiremezdik. Tekerlekte aynı şekilde hayata geçirilirken kişinin analitik düşüncesi ve zekasının sentezidir.

Uygarlığın temelini oluşturan Sümerleri ele alacak olursak, onlarında entelektüel bir toplum olduğunu yazıyı icat etmelerinden anlayabiliriz. Pozitif bilimleri yani deney ve gözlem ile elde edilen bilimleri kullanarak o dönemlerde Zigurat adı verilen yedi katlı tapınakları yapmışlardır. Sümerler entelektüel olmasalardı kanaatimce diğer uygarlıklar elbet yazıyı icat edebilirlerdi. Zira çağın çok çok gerisinden geleceğimizde bu suretle hakikatimiz olurdu.

Mısırlılar dünyada Matematik ve Fen alanlarında gelişmiş bir uygarlık olarak bilinir. Bu da pozitif bilimlerden yararlanarak piramitleri yaptığının bir göstergesidir (ihtiyaçlar bilime yönelmede önemli bir sebeptir). O kadar uzun zaman diliminde piramit gibi önemli bir Firavun anıtının yapılması gerek siyasi, gerek toplumsal, gerekse bilimsel açıdan çok büyük bir olaydır. Piramitte işçilerin en altta, esnaf ve onun gibi zanaat sahiplerinin üst katmanda, devlet adamları, din adamları ve imparator ve ailesinin üst katmanlarda yer alması da oldukça önemli mesajlar veren önemli bir bilgidir. Biz bunlara bilim ve kültür sayesinde ulaşabiliyoruz.

Sonuç itibarıyla bilimin entelektüel bir macera olduğunu bu eski çağ uygarlıklarından, bilimin ve bilginin bize kattıklarından, insanlığın içindeki merak duygusunun ne kadar kıymetli olduğunu anlayabiliriz. Ayrıca entelektüel düşünce tarzının insanlığın içinde bir yerlerde her daim muhafaza olacağını düşünür ve bilirsek dünyamıza ve üzerinde yaşayanlara daha çok değer veririz.

  • Bu yazı ayrıca HÜRRİYETte de yayımlanmıştır..

Aydınlık yarınlar için rehberimiz; Bilgi ve Bilim

 

Hüseyin Bora ÇELİK'in Diğer Yazıları

Sanatı öğretimle buluşturan devrim, Bienal

Sanatı öğretimle buluşturan devrim, Bienal

Sanata ve sanatçıya değer veren dostlarım, geçtiğimiz hafta Özel Bahçeşehir Okulları‘nın iki yılda bir düzenlemiş olduğu ve bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği bienal etkinliğindeydim. Başta eğitime aşık ve yenilik önderi kıymetli hocamız Enver Yücel’in yönetiminde Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a getirilip sergilenen birbirinden kıymetli sanat eserlerini gördüğümde gençlerimizle bir kez daha gurur duydum. Öğretmenlerimizin önderliğinde ve öğrencilerimizin [...]

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Geçtiğimiz günlerde Adana’da havanın en güzel olduğu Nisan ayında portakal çiçekleri kokusu eşliğinde herkesi bir araya getiren Portakal Çiçeği Karnavalı bu yıl 6ncısı düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olma farkını da taşıyan çok özel bir etkinlik yaşandı. Ahenkli görüntülere de sahne olan Adana Portakal Çiçeği Karnavalı 5-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşip oldukça hareketli bir [...]

Biri, Soy Ağacı mı dedi?

Biri, Soy Ağacı mı dedi?

Geçtiğimiz aylarda devletimizin kurumsal web sitesinde soy ağacını bulma bölümü kısmı eklemesinin akabinde vatandaşlarımızca yoğun bir ilgi gördü, görmeye de belli bir kesimce hala devam ediyor. Tabi ister istemez bir eğitimci olarak bu da benim aklımda bir kaç soru işareti oluşturdu. Vatandaşımız kendisiyle aynı zamanda yaşamamış akrabalarını neden merak eder? Öyle ya, öğrenebileceğiniz tek şey onların [...]

Teknoloji ve insanlığın durumu-2

Teknoloji ve insanlığın durumu-2

Teknoloji bağımlılığını etkileyen en önemli etkenlerin başında “maruz kalma yaşı ve maruz kalma sıklığı” gelir. Aile içi sağlıklı iletişim ise sanal dünyadan elde edilecek sosyal kazanca ihtiyaç bırakmaz; aile içi birlik ve beraberlik arttıkça internetten sağlanan sosyal kazanç azalır. Sağlıklı iletişimin bulunmadığı aile ortamlarında sadece kullanımı kontrol etmeye çalışmanın yeterli olmadığını araştırma sonuçları gösteriyor. Ne yapalım? Ne [...]

 

Hüseyin Bora ÇELİK'in Yazılarına Yapılan Yorumlar

Biri, Soy Ağacı mı dedi? yazısına mom jeans tarafından yapılan yorumlar

Soluksuz okudum çok güzel bir yazı emeğinize kaleminize sağlık ...

Teknoloji ve insanlığın durumu-1 yazısına gulet kiralama tarafından yapılan yorumlar

Gerçekten sonuna kadar size katıldığım ve büyük bir ilgiyle okuduğum bu yazınızı çok beğendim..Teknoloji günümüzün vazgeçilmezi oldu artık ama ben yinede eskiyi özleyenlerdenim sanırım...Daha mı güzeldik ne eskiden...Merakla bekliycem diğer yazılarınızı... ...

Halk, Balık Hafızalı mı? yazısına mom jeans tarafından yapılan yorumlar

Hocam fırsat buldukça yazılarınızı okumaya çalışıyorum. Tam duygularımızı tercüme edecek yazılar yazıyorsunuz size sonsuz teşekkürler. ...

En güzel hatıralarımız ölümsüzleşiyor yazısına mom jeans tarafından yapılan yorumlar

Harika bir sohbet olmuş Sayın Çelik size teşekkür ediyoruz. ...

 

Sayısal Loto Süper Loto Şans Topu On Numara

 

 

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. 20 Kasım 1989 tarihinde onaylanan bu sözleşme sayesinde artık çocukların hakları yasalarca da tanınıyor. 20 Kasım günü tüm dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi 1990 yılında imzalamıştır. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına, cinsiyetlerine, dinlerine ya da [...]

Bir Asırlık Öykü

Özgür Büyüktanır, muhteşem bir insan ve baba. Kendisini Kuşadası’nda düzenlenen, Yerel yazarlar Şenliğinde tanıdım. Yaşadığı ve hayatını etkileyen acı bir olayın ardından, kendini Kars’ın Kağızman İlçesindeki Şehit Taner Seloğlu Ortaokulu‘nda bir kütüphane kurmaya adamış durumda. Onu bu çabasında desteklemenin hepimizin görevi olduğu inancıyla sözü ona bırakıyorum. Evladımız Aras Büyüktanır’ın anısına Aras, 1 Nisan 2014 tarihinde dünyaya geldi. [...]

Mustafa Kemal Atatürk

Elli bir yılımı, gururla birlikte geçirdiğim, üzerimde, tarih bilgisinde emeği olan ve ayrıca da notlarından yararlanarak kaleme döktüğüm bu yazımı, dört ay önce ebediyete uğurladığım, sevgili eşim Metin Tekeşin’e ithaf ediyorum. Çağın, kendine özgü koşulları içerisinde, akılcı, dengeli ve tutarlı bir politika izleyen; tüm yaşamında, değişmez bir çizgide ilerleyen, topluma çağdaş bir kimlik kazandırma uğraşını veren, [...]

Azerbaycan Devlet Bayrak Günü, 9 Kasım

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in 17 Kasım 2009 tarihinde imzaladığı kararnameye göre, her yıl 9 Kasım tarihinin, Azerbaycan’da “Devlet Bayrak Günü” olarak kutlanmasına karar verilmiştir. Bu tarih, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti‘nin 9 Kasım 1918 tarihinde aldığı karar ile üç renkli Azerbaycan bayrağını, devletin resmi bayrağı olarak ilan etmesiyle ilgilidir. Çalışma Kanunu’nun 105. maddesine eklenen konuyla ilgili karara [...]

Cumhuriyet Bayramı, Kutlu Olsun

Bugün ulusal bayram günüdür. Her yıl cumhuriyet yönetiminin ilanını 28 – 29 Ekim günleri Cumhuriyet Bayramı olarak coşkun törenlerle kutlarız. 29 Ekim 1923 ülkemizde cumhuriyet yönetiminin ilan edildiği gündür. Fakat bu sene coşkuyla değil, buruk kutluyoruz. Bağımsızlığımıza olan düşkünlüğümüzü kaç şiddetinde olursa olsun, hiç bir neden erteleyemez. Şehitlerimizi saygıyla anıyoruz. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak [...]

Hibe ve Teşvik

Küresel çetelerin çocuklarının yaptığı 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra Türk milletine sinsice dayatılan Neo liberalizm dümeni sonucu Devletçilik ilkesinden vazgeçirildik. Türlü düzenekler ve algılarla adı hibe, teşvik sistemleri topluma yutturuldu. Tarım alanlarında teşvik ve hibe adı altında milyarlarca kaynak yandaşlara verildi. Bununla da yetinilmedi, faizsiz teşvik kredileri verildi. 200 bin ziraat mühendisinin olduğu ülkemizde bütün [...]

Atatürk ve Gençlik

Prof. Dr. Cem’i Demiroğlu ; Atatürk Türk gençliğine verdiği önemi konuşmalarının çoğunda bu konuya değinerek belirtmektedir. Bizlere yazılı en büyük armağanlarından biri olan Büyük Nutkun sonunu Atatürk: “Bugün vâsıl olduğumuz netice, asırlardan beri çekilen millî musibetlerin intibahı ve bu aziz vatanın her köşesini sulayan kanların bedelidir. Bu neticeyi, Türk gençliğine emanet ediyorum. Ey Türk gençliği!” [...]

 

Hüseyin Bora Çelik, Eser Ürküt, Köşe Yazarı, Yazarkafe Yazarı, Ekrem Örsoğlu, Zeus Ekrem, Karavancı Zeus, Akyaka Tarzanı, Köşe Yazıları, Alierenin Dünyası, alierenay.com, Alieren Ürküt, fıkra deposu, şiir bul, rüyamda, rüya tabirleri, rüya yorumla, yazarkafe yazarı, fikradeposu.net, fikradeposu.com, aşk şiirleri, moda, tasarım, teknoloji, mizah, sağlık, haber, genel konular, genel kültür, yeşilyurt, makaleler, zeustan haber var