logo  www.egehaberleri.net 
atatürk
  • İçimdeki Burukluk
  • Dünya Engelliler Günü, 03 Aralık
  • Kimsesizin kimseleri
  • Etkili Anne ve Baba Eğitimi kitabına dair 1
  • İçimdeki Burukluk
  • Dünya Engelliler Günü, 03 Aralık
  • Kimsesizin kimseleri
  • Etkili Anne ve Baba Eğitimi kitabına dair 1
H.Bora ÇELİK
hboracelik@gmail.com

- Etkili Anne ve Baba Eğitimi kitabına dair 1   Yeni   

22 Kasım 2018
Rya Tabirleri

Artık çocuk eğitiminde farklı bir fikir okumam diye düşündüğümde, hep başka fikirler çıkıyor karşıma. En doğru denebilecek bir yöntem yok sanırım. Ancak kişiye en uygun yöntemden bahsedilebilir. Bu da ancak o kişi “işte budur” dediğinde olur. Tabi sonrasında uygulanıp uygulanamayacağı da başka bir bilinç gerektiriyor.

Bu kitap bana bir başka açıdan bakmam gerektiğini gösterdi. Uygulayabilir miyim bilemiyorum. Bir kere de yazarak tekrar etmek istedim. Bu yöntemi kullanabilirsem daha huzurlu olacağımızı düşünüyorum. Ancak kendimden emin olamıyorum.

Bu kitap, ebeveynlere çocukların, kendi sorunlarına kendi çözümlerini bulmak için onlara sorumluluk almayı özendirmenin, öğrenilmesi kolay metotlarını sunar ve evde ebeveynlerin bu yöntemleri nasıl kullanacaklarını anlatır diye tariflenen bu kitabın, evdeki çatışmaları engelleyerek, ebeveyn ve çocukların birbirlerine muhalif gruplar yerine daha yakın olmalarını sağlayan bir yöntem olduğu söylenmiş.

İki insanın birden bire ebeveyne dönüşmesinin, gerçek duyguları olan gerçek insanlar olduklarını, kişisel sınırları olduğunu ve de hatalar yapabileceklerini unutmalarına sebep olduğunu söyleyen kitap, bu kişilerin sürekli tutarlı olmak, sürekli çocuklarını sevmek, koşulsuz kabullenici ve toleranslı olmak, her şeyi çocukları için feda etmek, her zaman adil olmak gibi ağır sorumluluklar yüklediğini, ancak, bir kişinin önce insan olduğunu unutmasının ebeveynliğe adım atarkenki ilk ciddi hata olduğu ifade ediliyor. Üstelik diğer kitaplardan farklı olarak, eşlerin çocuklarıyla olan ilişkilerinde, ortak bir cephe oluşturmak zorunda olmadıklarını söylüyor.

Onay kavramı açıklanırken davranış ve yargının farkı şöyle ifade edilmiş:
Çocuğun kıyafetlerini yere bırakması bir davranıştır. Onu “pasaklı” olarak nitelendirmek bu davranışın yargısıdır.

Ebeveynlerin yanlış kabullenme davranışı sergilemelerinin sıkıntılarından bahsedilen kitapta, aslında kabul etmediği ama kabul ediyormuş gibi göründüğü davranışların çocuklardan kaçmayacağı, bu durumun ebeveynlerince sevilmediği izlenimi doğuracağı anlatılmış. Örneğin çocuğun geç yatmasını kabul etmiş gibi davranan ancak çeşitli nedenlerle bundan memnun olmayan kendine vakit ayırmak, çocuğun uykusuz kalmaması gibi nedenlerle bir annenin çocuğunun, bunu hissedeceği ve aldığı karışık mesajlarla psikolojisinin ciddi şekilde etkileneceği belirtilmiş. Yazar, çocuklar için en zor ebeveyn tipinin tatlı dilli, “töleranslı, iddiasız, kabul ediyormuş gibi görünen ama aslında kabul etmediği mesajını veren ebeveynler” olduğunu söylemiş.

Yazar Etkili Anne Baba Eğitimini E.A.E olarak kısaltmış. E.A.E.deki esas kavramın sorunu sahiplenme prensibi olduğunu belirtmiş ve şöyle söylemiş:
Bırakın çocuğunuz problemini sahiplensin ve kendi çözümünü kendi bulsun. Çocukların kendi çözümlerini bulmak konusunda inanılmaz bir performansa sahip olduğunu söyleyen yazar, uzun vadede çocuğa yapılacak en büyük yardımın, yardım edilmemesi olduğunu söylüyor.

Bu sistemde, kendi çözümünü bulması için çözümü çocuğa bırakan yardım biçimine “Dinleme Becerileri”, ebeveynin kendi hakkını korumak amaçlı problemi üstlendiği durumlara ise “Yüzleşme Becerileri” olarak adlandırılmış.

Çocuk iletişiminde kabul dilinin önemi üzerinde durulan kitapta, bir insanın olduğu gibi kabullenildiğini hissettiğinde o kişinin bulunduğu noktadan ilerleyeceği, nasıl değişip gelişeceğini düşünmeye başlayacağı anlatılıyor:
Kabul, içindeki küçücük bir tohumun olabileceği en güzel çiçek olmasını sağlayan verimli bir toprak gibidir. Toprak yalnızca tohumun çiçek olmasına imkan tanır. Sadece tohumun büyüme kapasitesini salıverir ama kapasite tamamen tohumun içindedir. Bir tohum gibi, çocuk da gelişme kapasitesini kendi oluşumunda taşır. Kabul toprak gibidir, sadece çocuğun kendini gerçekleştirmesine imkan tanır.

Çoğu insanın çocuğu kabullendiğinde onun olduğu gibi kalacağına inandığını, bu yüzden kabullenmeme dilini kullandığını, bu durumun ise çocuğu aileye kapattığını, hislerini ve problemlerini kendine saklayacağını söyleyen yazar, birini olduğu gibi kabul etmenin gerçek anlamda sevmek olduğunu ifade ediyor. Kabullenmenin çocuğa gösterilmesi gerektiğinden de bahseden yazar, bunun çeşitli yollarından söz etmiş. Çocuk bir şeyle uğraşırken ona müdahale etmemek bunlardan biri. Çocuğu edilgen dinleme de bir başkası. Yani hiç bir şey söylemeyerek sadece dinlemede kalmak, sadece dinlediğini belirten kelimeler kullanmak. Ya, anlıyorum, hımm gibi.

Bir diğer yöntem de bunu sözlü olarak ifade etmek. Ancak bu konuda öncelikle 12 iletişim engelinden yani ebeveynlerin kullandığı 12 yanlış sözel bildirimden bahsedilmiş. Ebeveynlerin bir şey söylediğinde, aslında çocuk hakkında bir şeyler söylediğini belirtmiş. Konuşmanın yapıcı ya da yıkıcı olabileceği ve 12 iletişim engeli kullanıldığında bunun yıkıcı olacağı söylenmiş.

İletişim engelleri şöyle sıralanmış:

1. Emir vermek, yönlendirmek, idare etmek
Çocuğa duygularının ya da gereksinimlerinin önemli olmadığını anlatır.
2. Uyarmak, gözdağı vermek, tehdit etmek
Çocuğu korkak ve uysal yapabilir.
3. Tembih etmek, ahlak dersi vermek
Çocuğa, otoritenin, görevin ve zorunluluğun gücünü yükler.
4. Öğüt vermek, çözüm ya da öneri getirmek
Çocuğa ebeveyninin kendi çözümlerini bulma becerisine güveni olmadığının kanıtı gibi gelir.
5. Nutuk çekmek, öğretmek, mantıksal kanıtlar öne sürmek
Birine bir şey öğretmeye çalışmak ona onu küçük gördüğümüz, yetersiz bulduğumuz duygusunu verir.
6. Yargılamak, eleştirmek, münakaşa etmek, suçlamak
Çocuklara belki de ötekilerden daha çok kendilerini yetersiz, küçülmüş, aptal, değersiz ve kötü hissettirir. Sık sık yapılan değerlendirme ve eleştiri çocuklarda sevilmedikleri duygusunu uyandırır.
7. Övmek, aynı fikirde olmak

Etkili Anne ve Baba Eğitimi kitabına dair 1

 

Hüseyin Bora ÇELİK'in Diğer Yazıları

Aydınlık yarınlar için rehberimiz; Bilgi ve Bilim

Aydınlık yarınlar için rehberimiz; Bilgi ve Bilim

Milletimizin aydınlık yarınlara ulaşmasının tek yolu: “Bilgiyi ve Bilimi kendine rehber edinmiş gençlerle yol almaktan geçiyor” Kundaktan itibaren eğitim öğretimin ışığıyla yetişmiş bir birey olarak birçok tecrübe edindim sevgili dostlarım. Bunların en başında önüme sunulan her bilgiye inanmamam ve mutlaka objektif bir yöntemle araştırma tekniklerini kullanarak yazılı ve yazısız kaynaklara ulaştıktan sonra bilgiyi sınıflandırmam gerektiği öğretildi [...]

Sanatı öğretimle buluşturan devrim, Bienal

Sanatı öğretimle buluşturan devrim, Bienal

Sanata ve sanatçıya değer veren dostlarım, geçtiğimiz hafta Özel Bahçeşehir Okulları‘nın iki yılda bir düzenlemiş olduğu ve bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği bienal etkinliğindeydim. Başta eğitime aşık ve yenilik önderi kıymetli hocamız Enver Yücel’in yönetiminde Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a getirilip sergilenen birbirinden kıymetli sanat eserlerini gördüğümde gençlerimizle bir kez daha gurur duydum. Öğretmenlerimizin önderliğinde ve öğrencilerimizin [...]

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Geçtiğimiz günlerde Adana’da havanın en güzel olduğu Nisan ayında portakal çiçekleri kokusu eşliğinde herkesi bir araya getiren Portakal Çiçeği Karnavalı bu yıl 6ncısı düzenlenen Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olma farkını da taşıyan çok özel bir etkinlik yaşandı. Ahenkli görüntülere de sahne olan Adana Portakal Çiçeği Karnavalı 5-8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşip oldukça hareketli bir [...]

Biri, Soy Ağacı mı dedi?

Biri, Soy Ağacı mı dedi?

Geçtiğimiz aylarda devletimizin kurumsal web sitesinde soy ağacını bulma bölümü kısmı eklemesinin akabinde vatandaşlarımızca yoğun bir ilgi gördü, görmeye de belli bir kesimce hala devam ediyor. Tabi ister istemez bir eğitimci olarak bu da benim aklımda bir kaç soru işareti oluşturdu. Vatandaşımız kendisiyle aynı zamanda yaşamamış akrabalarını neden merak eder? Öyle ya, öğrenebileceğiniz tek şey onların [...]

 

Hüseyin Bora ÇELİK'in Yazılarına Yapılan Yorumlar

Biri, Soy Ağacı mı dedi? yazısına mom jeans tarafından yapılan yorumlar

Soluksuz okudum çok güzel bir yazı emeğinize kaleminize sağlık ...

Teknoloji ve insanlığın durumu-1 yazısına gulet kiralama tarafından yapılan yorumlar

Gerçekten sonuna kadar size katıldığım ve büyük bir ilgiyle okuduğum bu yazınızı çok beğendim..Teknoloji günümüzün vazgeçilmezi oldu artık ama ben yinede eskiyi özleyenlerdenim sanırım...Daha mı güzeldik ne eskiden...Merakla bekliycem diğer yazılarınızı... ...

Halk, Balık Hafızalı mı? yazısına mom jeans tarafından yapılan yorumlar

Hocam fırsat buldukça yazılarınızı okumaya çalışıyorum. Tam duygularımızı tercüme edecek yazılar yazıyorsunuz size sonsuz teşekkürler. ...

En güzel hatıralarımız ölümsüzleşiyor yazısına mom jeans tarafından yapılan yorumlar

Harika bir sohbet olmuş Sayın Çelik size teşekkür ediyoruz. ...

 

Sayısal Loto Süper Loto Şans Topu On Numara

 

 

İçimdeki Burukluk

“Okula ilk gelişinizi, tanışmamızı dün gibi hatırlıyorum: Ürkek bakışlarla etrafınızı inceliyor, annelerinizin eteklerinden tutmuş arkalarına saklanan çocuklardınız. Bakıyorum da çekingen ve ürkek çocuklar gitmiş, kendinizden emin, güven dolu bakışlarınızla, emeklerimin karşılığı olarak duruyorsunuz karşımda. Ayrılık, ne benim kararım, ne de sizin tercihinizdir. Eğitim yoluna birlikte çıkmıştık; her yolun, bir başlangıcı, bir de sonu vardır. Önemli [...]

Dünya Engelliler Günü, 03 Aralık

Tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası 3 Aralık günü “Uluslararası Engelliler Günü” olarak belirlendi. Bu önemli gün, engelli insanları anlayabilmek açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Çünkü gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil, hepimizin sorunudur. Bugün gerek sosyal yaşamda gerekse [...]

Kimsesizin kimseleri

Ah Delia! Sana bir mektup yazmak istedim; bir vefa, bir veda olur mu, sen ister miydin, bilemiyorum. Ama öyle, sessiz sedasız, ansızın ve de kimsesiz gitmeni, içime sindiremiyorum. İşin ucunda maddi olan hiçbir şeyi kabul etmezdin; biliyorum da, içimdeki vefa borcumu ödememden hoşnut olursun umarım… Emekli olmuştum ve yeni bir uğraş, arayışı içine girmiştim. Bana bir [...]

Etkili Anne ve Baba Eğitimi kitabına dair 1

Artık çocuk eğitiminde farklı bir fikir okumam diye düşündüğümde, hep başka fikirler çıkıyor karşıma. En doğru denebilecek bir yöntem yok sanırım. Ancak kişiye en uygun yöntemden bahsedilebilir. Bu da ancak o kişi “işte budur” dediğinde olur. Tabi sonrasında uygulanıp uygulanamayacağı da başka bir bilinç gerektiriyor. Bu kitap bana bir başka açıdan bakmam gerektiğini gösterdi. Uygulayabilir miyim [...]

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesidir. 20 Kasım 1989 tarihinde onaylanan bu sözleşme sayesinde artık çocukların hakları yasalarca da tanınıyor. 20 Kasım günü tüm dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Türkiye, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi 1990 yılında imzalamıştır. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına, cinsiyetlerine, dinlerine ya da [...]

Bir Asırlık Öykü

Özgür Büyüktanır, muhteşem bir insan ve baba. Kendisini Kuşadası’nda düzenlenen, Yerel yazarlar Şenliğinde tanıdım. Yaşadığı ve hayatını etkileyen acı bir olayın ardından, kendini Kars’ın Kağızman İlçesindeki Şehit Taner Seloğlu Ortaokulu‘nda bir kütüphane kurmaya adamış durumda. Onu bu çabasında desteklemenin hepimizin görevi olduğu inancıyla sözü ona bırakıyorum. Evladımız Aras Büyüktanır’ın anısına Aras, 1 Nisan 2014 tarihinde dünyaya geldi. [...]

Mustafa Kemal Atatürk

Elli bir yılımı, gururla birlikte geçirdiğim, üzerimde, tarih bilgisinde emeği olan ve ayrıca da notlarından yararlanarak kaleme döktüğüm bu yazımı, dört ay önce ebediyete uğurladığım, sevgili eşim Metin Tekeşin’e ithaf ediyorum. Çağın, kendine özgü koşulları içerisinde, akılcı, dengeli ve tutarlı bir politika izleyen; tüm yaşamında, değişmez bir çizgide ilerleyen, topluma çağdaş bir kimlik kazandırma uğraşını veren, [...]

 

Hüseyin Bora Çelik, Eser Ürküt, Köşe Yazarı, Yazarkafe Yazarı, Ekrem Örsoğlu, Zeus Ekrem, Karavancı Zeus, Akyaka Tarzanı, Köşe Yazıları, Alierenin Dünyası, alierenay.com, Alieren Ürküt, fıkra deposu, şiir bul, rüyamda, rüya tabirleri, rüya yorumla, yazarkafe yazarı, fikradeposu.net, fikradeposu.com, aşk şiirleri, moda, tasarım, teknoloji, mizah, sağlık, haber, genel konular, genel kültür, yeşilyurt, makaleler, zeustan haber var